Produkty

Biela noc

Pomohli sme nadácii Dobrý anjel s prípravou prezentácie na Bielej noci.

Dobrý anjel a Decodom na bielej noci

Unikátny a na Slovensku najnavštevovanejší festival súčasného umenia BIELA NOC, na ktorom sa prezentujú svetelnými umeleckými dielami stovky umelcov z celého sveta je po veľkom úspechu opäť tu.

V Bratislave na RÁZUSOVOM NÁBREŽÍ /nábrežie Dunaja oproti Slovenskej galérii/ môžete nájsť aj DOBRÉHO ANJELA s nádherným a interaktívnym umeleckým dielom.

Dielo navrhol a pomohol nám s ním umelec Viliam Slaminka. Spoločnosť DECODOM celú inštaláciu vyrobila. A najviac sa tešíme na Vás, Dobrí anjeli a na všetkých ľudí, ktorí nás prídu pozrieť a pomôžu nám s ním.

Inštalácia nadväzuje na kampaň k desiatemu výročiu pomoci n. o. Dobrý anjel. Predstavuje symbolické gesto odhodenej – už nepotrebnej šatky po ukončení onkologickej liečby, keď pacientovi opäť začínajú rásť vlasy. Každý z návštevníkov sa môže zapojiť a s pomocou šatky dotvoriť inštaláciu na drevených paneloch do podoby účesu.

 

Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku

Biela noc je prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol.

Biela noc vznikla v Paríži v roku 2002. V roku 2013 ju navštívilo viac ako dva a pól milióna ľudí. Z Paríža sa počas niekoľkých rokov projekt rozšíril aj do miest ako New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Santa Monica, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Naples, Petrohrad, Košice a Bratislava.

Po piatich úspešných košických ročníkoch sa Biela noc v roku 2015 rozšírila do hlavného mesta Slovenskej republiky spájajúc tak východ a západ krajiny súčasným umením.

 

Ciele Bielej noci:

 • podporovať a šíriť súčasné formy umenia
 • podnietiť záujem širokej verejnosti o súčasné umenie
 • podporiť tvorbu domácich a zahraničných umelcov a vznik nových kvalitných umeleckých diel
 • priniesť do Košíc a Bratislavy svetovú umeleckú špičku
 • podporiť kultúrny turizmus mesta
 • podporiť rozvoj kreatívneho priemyslu v meste
 • zviditeľniť netradičné, nepoznané ale aj významné miesta Košíc a Bratislavy
 • spojiť prostredníctvom umenia Košice a Bratislavu so svetovými metropolami, ktoré sú nositeľmi tejto prestížnej značky WHITE NIGHT
 • edukovať publikum každej vekovej kategórie
 • šíriť interpretáciu umenia pre detského diváka
 • podporiť rozvoj dobrovoľníctva a kultúrnej mediácie
 • podporiť participačné umelecké a sociálne projekty pre sociálne alebo zdravotne znevýhodnené skupiny ľudí

 

Priebeh Bielej noci

Biela noc ponúka návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom plnú zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka. Počas jedného výnimočného víkendu sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia ľuďmi a umením. Každý návštevník dostane umeleckú mapku, ktorá ho bude sprevádzať rôznymi umeleckými zastávkami: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertmi, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, performance… Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznať najnovšie trendy v rozličných umeleckých disciplínach. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, metrá, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.